Algelised katsetused

Plaadi kuulamine, allalaadimine, digitaalsel kujul ostmine: Bandcamp
Kui soovite füüsilist plaati, kirjutage meisterjaan ät gmail punkt teateküllmis!

Albumil on valik lugudest, mis sündisid ajavahemikus 2012-2014. Läbivaks jooneks, et kõik lood on tekkinud üsna juhuslikult. Kui tahtsin luua mingit “korralikku” lugu, ei tulnud sellest kunagi midagi välja. Kui aga lihtsalt jämmisin, salvestasin, katsetasin, juhtus tihtipeale midagi huvitavat.

Helide tekitamiseks kasutasin parmupille, analoogsüntesaatoreid, effekte, kitarri, diktofonisalvestusi ja muud. Lindistasin ja miksisin arvutiga. Süntidena kasutasin kõige odavaimad analoogsüntesaatoried (Monotribe, Mopho, Volca). Mõned peavad neid pille rohkem nagu mänguasjadeks, aga mind on nad igatahes inspireerinud. Eriti armastan oma Korg Monotribe’i.

2013. aasta sügisel mõtlesin, et võiks oma paremate lugude helinivood ühtlustada ja nad siis plaadile kõrvetada, et ei peaks lugusid alati erinevatest kaustadest taga otsima, kui kellelegi kuulata tahan anda. Peagi see idee aga eskaleerus ning küsisin hooandja kaudu raha, et teha oma elu esimene korralik album. Eales ei oleks ma osanud arvata, et selle albumiga veel nii palju tööd ees ootab.

Esialgne plaan oli plaat juba 2013. aasta novembriks-detsembriks valmis saada, aga kuna lugude valik ja üldise kontseptsiooni leidmine (või pigem, selle puudumisest aru saamine) võtsid kauem aega, kui olin oodanud, valmis albumi uusim lugu “Matkakompleks” alles 2014. aasta jaanuaris ja esitluskontsert toimus märtsis.

Enne kui jõudsin otsusele lõplikus lugude järjekorras, olin läbi kuulanud umbes 30 erinevat versiooni tulevasest albumist! Lõpuks olin iseenda muusikast nii tüdinud, et üks õhtu mõtlesin, et võiks selle jama nüüd ära lõpetada ja salvestada hoopiski kohe praegu ühe üdini täiusliku albumi, mis koosneks ainult parmupillisoolodest, noh, ja siis selle ülejäänud kraami, millega ma nii palju vaeva olen näinud, võiks lihtsalt näiteks algeliste katsetuste nime all välja anda ja jagada pealekauba sellele suurepärasele parmupillisoolodeplaadile. Lindistasingi siis järjest umbes kümmekond parmupillisoolot, mis tol hetkel tundusid üligeniaalsed, aga järgmine päev nad ikkagi enam piisavalt huvitavad ei tundunud.

Pärast paarinädalast pausi oma albumimaterjali kuulamisest, suutsin jälle nautida oma lugude kuulamist ning pärast veel mõnda väikest muudatust otsustasin, et minu poolt on see album nüüd valmis.

Viimase lihvi andis saundile Taavi Tulev, kes selleks protsessiks oma vilunud kõrvade ja superkõlaritega keset mu elutuba kolis. Umbes nädala jooksul, peamiselt öötundidel, mixisime koos kõik lood üle, vahepeal puhkuseks telefonides rallimängu mängides. Taavi tegi ka albumi layout‘i. Cover-art’i joonistas aga mu abikaasa Simona Tätte.

Mul on hea meel, et “Algelised katsetused” said tehtud.

Paar arvustust:
Müürileht
Kultuur.err.ee